2024
Atminimo ženklas žuvusiems partizanams
2023 m. liepą asociacija Žiemių pradas · Simkala · kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, su prašymu atlikti istorinį-archyvinį tyrimą bei įamžinti Kuisių k. žuvusių Prisikėlimo apygardos Kunigaikščio Žvelgaičio rinktinės Tautvydo tėvūnijos partizanų Albino Šležo-Maironio ir Juozo Gasparavičiaus-Narsutaičio (Narsukaičio) atminimą. Istorinės atminties įamžinimo skyrui atlikus tyrimą, Joniškio r. Satkūnų sen. Kuisių k., prie buvusios Rozalijos Gelažienės sodybos, kurios daržinėje slapstėsi 1950 m. rugpjūčio 22 d. susišaudymo metu nukauti partizanai, š. m. lapkričio 12 d. pastatytas tipinis atminimo ženklas. Nuo 1995 m. rezistencinio judėjimo įamžinimą visoje Lietuvoje koordinuoja ir vykdo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.
Kaukai
Spalio 5 d. · Simkala · prisijungė prie vieno iš paskutiniųjų šiais metais vykusio atkuriamosios istorijos festivalio Kaukai dalyvių sąrašo, jotvingių krašte. Daugiau informacijos apie festivalį rasite čia: Kaukai
Geležinė Daubarių istorija
Rugsėjo 7 d. · Simkala · tradiciškai papildė Mažeikių r. vykstančio festivalio Geležinės Daubarių istorijos dalyvių gretas. Daugiau informacijos apie festivalį: Geležinė Daubarių istorija
Kroma Kolna svētki
Rugpjūčio 24 d. · Simkala · su istorine rekonstrukcija dalyvavo latgalių genties Titnago kalno šventėje (Kroma Kolna svētki), vykstančioje Rezeknės ir Kraslavos savivaldybių sankirtoje. Daugiau informacijos apie šventę rasite čia: Kroma Kolna svātki
Kuršē ont Imbaries
Birželio 29 d. · Simkala · dalyvavo šventėje kaimynų kuršių Ceklio žemėje, gyvosios istorijos festivalyje ant Imbarės piliakalnio. Daugiau informacijos apie festivalį Kuršē ont Imbaries galima rasti čia:
Zobens un Lemess Open Air 2024
Po trumpos pertraukos · Simkala · su istorine rekonstrukcija dalyvavo Latvijos Zobens un Lemess Open Air festivalyje, Mūšos ir Nemunėlio santakoje, Bauskėje. Daugiau informacijos apie festivalį rasite čia:
2023
Projektas „Žiemgala XIII a. dokumentuose“
Gegužės 19 d., Simono Daukanto muziejus Papilėje surengė projekto „Žiemgala XIII a. dokumentuose“ pristatymą. Renginyje pristatyti iki šiol projekto rėmuose išleisti penki leidiniai, apimantys Žiemgalą ir jos rytinį bei vakarinį kaimynus – Sėlą bei Kuršą („Žiemgalos aktai = Acta Semigalliae“, 214; „Sėlos aktai = Acta Seloniae“, 2015; „Kuršo aktai = Acta Curoniae“, 2017; „Sėlos ir Žiemgalos vyskupystės aktai. Acta episcopatus Seloniensis et Semigalliensis“, 2021; „Žiemgalos vyskupystės aktai = Acta episcopatus Semigalliensis. I dalis: Balduino aktai = Pars I: Acta Balduini“, 2022). Vyksta istorinių dokumentų fotokopijų paroda.
2022
· Simkala · atributikos papildymas
Šaltajam metų sezonui skirta, su · Simkala · atributika, juoda, universalaus tipo žieminė siuvinėta kepurė. Pagaminta iš novatoriško Polylana - ekologiškai efektyvaus mezgimo pluošto, iš neapdorotų ir perdirbtų medžiagų mišinio. Kiekis ribotas.
Universalūs juodi marškinėliai "Žiemgala" ir "Tingas"
Nuo šiol pas mus suvenyrų skiltyje galima įsigyti dviejų tipų universalius juodus marškinėlius. Dydžiai L ir XL. 100 % medvilnė.
NAUJŲ LEIDINIŲ PRISTATYMO RENGINIAI
Spalio 12 d. „Sėlos ir Žiemgalos vyskupystės aktai = Acta episcopatus Seloniensis et Semigalliensis" bei „Žiemgalos vyskupystės aktai = Acta episcopatus Semigalliensis. I dalis: Balduino aktai = Pars I: Acta Balduini" leidiniai buvo pristatyti Pasvalio bei Biržų krašto visuomenei.
Rugsėjo 22 d. Šiaulių istorijos muziejuje ir rugsėjo 23 d. Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje vyko projekto „Žiemgala XIII amžiaus dokumentuose“ IV etapo - „Sėlos ir Žiemgalos vyskupystės aktai = Acta episcopatus Seloniensis et Semigalliensis" bei V etapo - „Žiemgalos vyskupystės aktai = Acta episcopatus Semigalliensis. I dalis: Balduino aktai = Pars I: Acta Balduini" leidinių pristatymas. Renginiuose dalyvavo leidinių sudarytojas dr. Tomas Baranauskas, projekto organizatoriai Gražvydas Balčiūnaitis (Pasvalio krašto muziejus) ir Andrius Bitaitis (asociacija Žiemių pradas „Simkala“).
Žiemgalos vyskupystės aktai = Acta episcopatus Semigalliensis. I dalis: Balduino aktai = Pars I: Acta Balduini
Dalinamės džiugia žinia, kad š. m. rugpjūčio pradžioje dienos šviesą išvydo jau penktasis tęstinio projekto „Žiemgala XIII amžiaus dokumentuose“ leidinys - „Žiemgalos vyskupystės aktai = Acta episcopatus Semigalliensis. I dalis: Balduino aktai = Pars I: Acta Balduini“. Projektą įgyvendino Pasvalio krašto muziejus ir asociacija Žiemių pradas „Simkala“. Finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Pasvalio rajono savivaldybė, parėmė A. Stankevičiaus IĮ „Juodasis ežys“.
Šis dokumentų rinkinys tęsia pažintį su Sėlos ir Žiemgalos vyskupystės istorija ir atspindi naują jos etapą, kai vyskupystė jau buvo vadinama tik Žiemgalos vardu, o audringa jos trečiojo vyskupo Balduino Alniečio veikla sudrebino visą Livoniją ir aidėjo Europoje. Šio vyskupo ir popiežiaus legato pretenzijos įvesti savo tvarką Livonijoje turėjo išskirtinę reikšmę Livonijos ir net Lietuvos istorijai. Žiemgalos vyskupo pareigas Balduinas vykdė trumpai, bet tai buvo labai audringas laikotarpis, palikęs nemažą pluoštą dokumentų. Ir nors Balduinas sukėlė tikrą krizę Livonijoje, jo veikla buvo nutylėta Livonijos kronikų ir prieš mūsų akis iškyla visų pirma iš čia skelbiamų dokumentų pluošto.
Lietuvai Balduino veikla svarbi tuo, kad ji atvedė į kryžiaus žygį, kuris 1236 m. rugsėjo 22 d. baigėsi garsiuoju Saulės mūšiu. Tad vienas iš rinkinio dokumentų – 1236 m. vasario 15 d. popiežiaus Grigaliaus IX bulė, kuria skelbiamas šis kryžiaus žygis.
Geriamasis ragas "Žiemgala"
Asociacijos veiklos dešimtmečiui pažymėti skirtas geriamasis ragas, nors ir su vėlavimu pilnai išpildant sumanymo idėją, galų gale papildė mūsų suvenyrų asortimentą. Pagamintas iš atsparaus smūgiams, lankstaus polipropileno struktūriniu paviršiumi, 0,5 litro talpos. Apskritime aplink “Simkala” logotipą, skandinavų, rusėnų, lotynų, vokiečių, lietuvių bei latvių kalbomis užrašytas žodis - Žiemgala. Modernus, neatsiejamas apeigų, iškilmių, švenčių bei sueigų ragavimo indas. Ribotas tiražas.
2021
Paroda, skirta Baltų vienybės dienai bei Saulės mūšio pergalės 785 m. sukakčiai paminėti
Š. m. rugsėjo 22 d. – spalio 22 d. Joniškio kultūros centro fojė „Po palme“ vyko Žiemgalos ir jos kaimyninių žemių istorinės raidos bei geografijos pažinimo dokumentų fotokopijų ir juos aptariančių leidinių paroda Žiemgala XIII a. dokumentuose, paskirta Baltų vienybės dienai bei Saulės mūšio pergalės 785 m. sukakčiai paminėti. Šiuo metu fotokopijų rinkinį sudaro 31 vnt. aukštos kokybės įrėmintų istorinių dokumentų fotografijų. Parodos lankytojai turėjo galimybę nemokamai įsigyti šio projekto 2021 m. išleistą istorinių dokumentų rinkinį Sėlos ir Žiemgalos vyskupystės aktai = Acta episcopatus Seloniensis et Semigalliensis.
Asociacijos Žiemių pradas · Simkala · veiklos dešimtmetis
Džiugu pranešti, kad asociacija Žiemių pradas · Simkala · šimtų upelių, pelkių ir lygumų kultūros ištakų bei tapatumo paieškoje jau perkopė dešimtmetį savo vykdomos veiklos. Naudodamiesi šia sukaktimi, nuoširdžiai dėkojame visiems mūsų buvusiems, esamiems ir galbūt būsimiems bendražygiams! Vartydami istorijos puslapius bei iš naujo sudėlioję savo mintis tamsiuoju Ilgių laikotarpiu, su nauju virsmu, mažais žingsneliais toliau tęsiame savo kelionę į Žiemgalą! 10 ragelių į Jūsų ir mūsų sveikatą!
Tuo tarpu, ta proga apie asociacijos veiklą galite pasiskaityti Lietuvos nacionalinio kultūros centro leidžiamame 2021 m. ketvirtajame žurnalo BŪDAS numeryje: Baltai. Simkalos skydas. Pokalbis su Žiemių prado „Simkalos“ asociacijos vadovu Andriumi BITAIČIU apie Žiemgalos istoriją ir jos tyrimus.
Žiemgala XIII a. dokumentuose
Kaip ir ankstesni projekto Žiemgala XIII a. dokumentuose dokumentų rinkiniai, Sėlos ir Žiemgalos vyskupystės aktai yra nemokamas leidinys, prie kurio šįkart dar pridedamas dovanų ir informacinis projekto lankstinukas bei knygos skirtukas, patogiam leidinių skaitymui.
Sėlos ir Žiemgalos vyskupystės aktai = Acta episcopatus Seloniensis et Semigalliensis
Š. m. kovo pabaigoje projekto Žiemgala XIII a. dokumentuose seriją papildė naujas, ketvirtasis dokumentų rinkinys - Sėlos ir Žiemgalos vyskupystės aktai. Acta episcopatus Seloniensis et Semigalliensis.
Parengė, vertė ir komentavo Tomas Baranauskas
Pasvalys: Pasvalio krašto muziejus, 2021
Joniškis: Žiemių pradas „Simkala“, 2021
ISBN 978-609-95791-2-2
Tiražas 1000 egz.
1218–1226 m. gyvavusi ir 1226–1232 m. laipsniškai į Žiemgalos vyskupystę reorganizuota Sėlos vyskupystė nuo pat pradžių plėtėsi ne tik sėlių, bet ir žiemgalių žemėse. Tai – seniausia vyskupystė, bent teoriškai apėmusi ir dalį dabartinės Lietuvos teritorijos. Ankstyviausias šios vyskupystės ištakas fiksuoja 1217 m. rugsėjo 30 d. popiežiaus Honorijaus III bulė, leidžianti Rygos vyskupui Albertui įšventinti Livonijoje naujus vyskupus. 1219 m. spalio 25 d. popiežius Honorijus III Sėlos vyskupui Bernhardui iš Lipės pranešė, kad patvirtino jo vyskupystės ribas, o 1219 m. spalio 28 d. paėmė į šv. Petro sosto globą Livonijos bažnyčią ir patvirtino jai naujai įgytas žemes – Estiją, Sėlą ir Žiemgalą. Vienas svarbiausių aktų Sėlos vyskupystės likimui buvo 1226 m. kovo 21 d. Rygos vyskupo Alberto raštas Sėlos ir dalies Žiemgalos vyskupui Lambertui, kuriam, atsisakiusiam Sėlos, paskyrė visą Žiemgalą, betgi „laikinai“ paliko ir pajamas iš Sėlos, kol Žiemgala bus užkariauta. Prasidėjo formalus Sėlos vyskupystės transformacijos į Žiemgalos vyskupystę laikotarpis, tačiau faktiškai ir anksčiau Sėlos vyskupas būdavo pavadinamas Žiemgalos vyskupu, o ir vėliau, kadangi Žiemgala nebuvo užkariauta, Žiemgalos vyskupas išlaikė savo teises į Sėlą ir kartais būdavo pavadinamas Sėlos vyskupu (paskutinį kartą – 1228 m. gruodžio 11 d. popiežiaus Grigaliaus IX bulėje). Šis rinkinys apima 1217–1228 m. laikotarpį, t. y. pirmųjų dviejų Sėlos-Žiemgalos vyskupų valdymo laikotarpį, kuomet vyskupystė dar buvo vadinama daugiausia Sėlos vardu.
Baltų jungtys. Žiemgališkoji tapatybė
2021 m. kovo 17 d. per Šiaulių TV pasirodė Nepriklausomų kūrėjų gildijos sukurta ketvirtoji pažintinė laida "Baltų jungtys. Rekonstruota žiemgalių praeitis", iš laidų ciklo apie Žiemgalą "Baltų jungtys. Žiemgališkoji tapatybė", kurioje nemažai galima sužinoti apie mūsų asociacijos Žiemių pradas · Simkala · veiklą. Visas laidas galima peržiūrėti YouTube platformoje čia:
Baltų jungtys. Rekonstruota žiemgalių praeitis
Baltų jungtys. Tervetė – vakarų Žiemgalos centras
2020
Baltų gentys. Paskutinieji Europos pagonys
Amerikiečių kompanija High Octane Pictures dokumentinę dramą "Baltų gentys. Paskutinieji Europos pagonys" ("Baltu ciltis. Pēdējie Eiropas pagāni"), kurios filmavimuose mums taip pat teko garbė sudalyvauti, 2020 m. sausio 10 d. pristatė DVD formatu [US-Version, Regio 1/A].
Tuo tarpu, kol sulauksime DVD versijos Europos rinkai, šį puikų latvių darbą, įgarsintą lietuvių k., nuo vasario 21 d. galima pažiūrėti Lietuvos kinoteatruose.
2019
Pakartotinis kreipimasis dėl Žeimelio kapinyno
Štai kaip dabar atrodo Žeimelio kapinyno (17179) kapų kauburiai... Faktus dėl iškastame kapinyno grunte aptinkamų žmogaus skeleto dalių Kultūros paveldo departamentas prie KM patvirtino, tačiau apie vykdomų infrastruktūros darbų bei archeologinių tyrimų metu padarytus pažeidimus Bauskės g. Departamentas nutyli arba juos neigia.
Atsižvelgiant į tai, asociacija Žiemių pradas · Simkala · , Žiemgalos-Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius, Žiemgalos draugijos Pasvalio skyrius, gegužės 28 d. raštu pakartotinai kreipėsi į Kultūros paveldo departamento prie KM direktorių V. Bezarą, KPD Šiaulių regiono padalinį, LR Kultūros ministrą M. Kvietkauską bei LR Seimo Kultūros komiteto pirmininką R. Karbauskį. Plačiau apie tai galite susipažinti čia:
Daugiau informacijos:
Archeologija lyg bulviakasis? Po skandalo Žeimelyje nurinkti išbarstyti kaulai
Dėl Žeimelio kapinyno niokojimo
Balandžio 29 d. asociacija Žiemių pradas · Simkala · , Žiemgalos-Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius, Žiemgalos draugijos Pasvalio skyrius, oficialiu raštu kreipėsi į Kultūros paveldo departamento prie KM direktorių V. Bezarą, KPD Šiaulių regiono padalinį, LR Kultūros ministrą M. Kvietkauską, LR Seimo Kultūros komiteto pirmininką R. Karbauskį dėl galimo Žeimelio kapinyno niokojimo.
Daugiau informacijos:
Ekskavatorių šokis ant protėvių kaulų: ar pavyks išgelbėti Žeimelio kapinyną?
Kasinėjimų darbus Pakruojo r. sustabdė įspūdingas istorinis radinys
Šiuo metu mūsų internetinis tinklalapis yra verčiamas į latvių kalbą. Kadangi darbų apimtys gana didelės, tinklalapio turinį pildysime palaipsniui.
Nuoširdžiai dėkojame Vigui Leitcholdui už iniciatyvumą ir Lindai Lemhenai už atliekamas vertimo paslaugas!
Dabar atminimo medalius Garuozos mūšis / Garozas kauja 1287
-2017 bei Pilis Sidabre vadinta · 730 galima įsigyti ir specialiose Leuchtturm "Quadrum" kapsulėse.
Kultūrinės atminties paskaita-diskusija, skirta patikslintai pirmojo Sidabrės paminėjimo datai
Sausio 19 d. Kalnelio kaimo bendruomenės "Sidabrė" namuose vyko istorinės ir kultūrinės atminties paskaita-diskusija Sidabrei - 730, skirta patikslintai pirmojo Sidabrės paminėjimo datai. Renginyje dalyvavo dr. Tomas Baranauskas (Lietuvos istorijos institutas, VDU Švietimo akademija), dr. Ernestas Vasiliauskas (KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas), Andrius Bitaitis (Žiemių pradas "Simkala").
Organizatoriai:
Žiemgalos kultūros draugijos Joniškio skyrius
Žiemių pradas · Simkala ·
Kalnelio kaimo bendruomenė "Sidabrė"
2018
Sidabrės 730 m. minėjimo sukakčiai
Sidabrės 730 m. minėjimo sukakčiai pagamintas suvenyrinis stalo medalis - Pilis Sidabre vadinta · 730. Medalis 40 mm skersmens, pagamintas iš žalvario, padengtas tamsintu alavu, vienpusis, 30 g, stovas medinis. Visos kopijos turi sertifikatą. Tiražas 100 vnt. Rėmėjas: Algimanto Stankevičiaus IĮ "Juodasis ežys".
Ta pačia proga, istorinei Sidabrei sukurta heraldinė interpretacija bei pagaminti suvenyriniai magnetukai. Daugiau informacijos skiltyje Suvenyrai.
Suvenyrinių magnetukų kolekcija papildyta naujais gaminiais
Daugiau informacijos skiltyje Suvenyrai.
Žiemgalių, sėlių ir kuršių praeitis XIII a. dokumentuose
2018 m. lapkričio 13 d. Vrublevskių bibliotekoje vyko projekto Žiemgala XIII a. dokumentuose pristatymas. Renginyje dalyvavo šio projekto sumanytojai bei vykdytojai – Andrius Bitaitis, asociacijos Žiemių pradas „Simkala“ vadovas, Gražvydas Balčiūnaitis, Pasvalio krašto muziejaus istorikas bei autorius istorikas Tomas Baranauskas. Renginio metu išsamiai pristatyti šio projekto metu parengti rinkiniai: „Žiemgalos aktai. Acta Semigalliae“, „Sėlos aktai. Acta Seloniae“ ir „Kuršo aktai. Acta Curoniae“. Projekto leidinius papildo 24 didelio formato įrėmintų dokumentų fotokopijos, kurios Bibliotekoje bus eksponuojamos iki gruodžio 7 d.
Mervalos akmuo
Apie 1040 m. datuojamo Mervalos paminklinio akmens atvaizdas, kuriame aplink kryžių besiraitančioje gyvatėje iškaltas runinis tekstas yra vienas pirmųjų Žiemgalos rašytinis paminėjimas.
Tai puikus suvenyras neabejingiems Žiemgalai ar simbolinė dovanėlė iš žiemių krašto! Plastikinis magnetukas, 70 x 65 x 4 mm.
„KURŠO AKTAI. ACTA CURONIAE“ PRISTATYMAS
Istorinių dokumentų paieškos užsienio archyvuose, studijų bei publikavimo projekto - Žiemgala XIII a. dokumentuose, skirto Žiemgalos ir jos kaimyninių žemių istorinės raidos bei geografijos pažinimui, trečiojo etapo leidinys - Kuršo aktai. Acta Curoniae gegužės 2-5 d. pristatytas Pasvalio krašto, Biržų krašto muziejuje „Sėla“, Šiaulių „Aušros“, Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje. O gegužės 11-24 d., kartu su GARUOZOS MŪŠIS. Šaltiniai ir interpretacijos, pristatymai vyko Skuodo, Mažeikių muziejuje, Plungės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Žemaičių muziejuje „Alka”, Palangos kurorto bei Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje. Projekto pagalba šiems muziejams buvo dovanojamos į rinkinį Kuršo aktai. Acta Curoniae įtrauktų kai kurių dokumentų didelio formato fotokopijos, leidiniai, Garuozos mūšio 730 m. sukakčiai pagamintas atminimo medalis.
Norintys įsigyti nemokamai leidinį Kuršo aktai. Acta Curoniae, kreipkitės į šio rinkinio platinimo pagalbininkus:
Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje (Vilniaus g. 6, Joniškis)
Biržų krašto muziejuje „Sėla“ (J. Radvilos g. 3, Biržai)
Šiaulių „Aušros“ muziejuje (Vilniaus g. 74 (archeologijos skyrius), Šiauliai)
Mažeikių muziejuje (V. Burbos g. 9, Mažeikiai)
Skuodo muziejuje (Šaulių g. 3, Skuodas)
Plungės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Parko g. 7, Plungė)
Žemaičių muziejuje „Alka” (Muziejaus g. 31, Telšiai)
Palangos kurorto muziejuje (Birutės al. 34 a, Palanga)
Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institute (Herkaus Manto g. 84 (VI korpusas), Klaipėda)
Plačiau apie pristatymus:
Muziejuje vyko istoriko Tomo Baranausko knygų pristatymas
Istoriko Tomo Baranausko knygų pristatymas
Knyga apie Garuozos mūšį keliauja po Lietuvą
KNYGŲ PRISTATYMAI BIBLIOTEKOJE
Pristatys istoriko Tomo Baranausko knygas
PALANGOS KURORTO MUZIEJUJE - DVIEJŲ ISTORINIŲ KNYGŲ PRISTATYMAS
Kuršo aktai = Acta Curoniae
Kuršo aktai = Acta Curoniae, parengė, vertė ir komentavo Tomas Baranauskas. – Pasvalys: Pasvalio krašto muziejus; Joniškis: Žiemių pradas „Simkala“, 2017. – 163, [1] p.
Projekto „Žiemgala XIII a. dokumentuose“ trečioji dalis. Pirmasis leidinys „Žiemgalos aktai. Acta Semigalliae“ (2014 m.) buvo skirtas svarbiausiems Žiemgalos aktams, antrasis – „Sėlos aktai. Acta Seloniae“ (2015 m.) – rytinės Žiemgalos kaimynės Sėlos aktams, o šis rinkinys skirtas vakaruose su Žiemgala besiribojančiam Kuršui.
Leidinyje skelbiami svarbiausi su Kuršo nukariavimu ir jo dalybomis susiję 1230–1254 m. dokumentai originalo ir lietuvių kalba, o taip pat pateikiama glausta Kuršo nukariavimo XIII a. istorinė apžvalga, detalūs jo žemių žemėlapiai pagal 1253 m. dalybų aktus, išsamūs skelbiamų aktų geografiniai ir istoriniai komentarai. XIII a. Kuršo aktai yra unikalus baltų istorinės geografijos šaltinis, kuriam išsamumu neprilygsta jokios kitos baltų genties šaltiniai. Tai leidžia geriau pažinti XIII a. baltų žemių struktūrą ir teikia unikalių duomenų apie išnykusią kuršių kalbą.
Rėmėjai:
Lietuvos kultūros taryba
Pasvalio rajono savivaldybė
Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas
Žiemgalos istorinė atmintis: XIII a. dokumentai ir Garuozos mūšis
Sausio 25 d. - kovo 3 d. Duobelės kraštotyros muziejuje (Brīvības iela 7, Dobele, Dobeles novads, Latvija) vyko paroda Žiemgalos istorinė atmintis: XIII a. dokumentai ir Garuozos mūšis (Zemgales vēsturiskā atmiņa: 13.gs. dokumenti un Garozas kauja), kurioje buvo eksponuojami į rinkinius "Žiemgalos aktai. Acta Semigalliae" ir "Sėlos aktai. Acta Seloniae" įtrauktų dokumentų fotokopijos, A. Slapšio tapybos darbai ant drobės Garuozos mūšio tematika, 2012-2017 m. vykusių "Paskutiniajam žiemgalių sukilimui ir Garuozos šilo mūšiui atminti" renginių bei istorinės atminties žygių fotografijos, Garuozos mūšio 730 m. sukakties medalis, pašto ženklas ir kt. O vasario 9 d. renginyje, skirtame Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui, trumpai pristatyta T. Baranausko studija "GARUOZOS MŪŠIS. Šaltiniai ir interpretacijos".
Parodos rengėjai:
Žiemių pradas · Simkala ·
Žiemgalos-Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius
Duobelės kraštotyros muziejus
Plačiau skaitykite čia:
Lietuvos valstybės šimtmetį paminėjo Duobelėje
Duobelėje joniškiečiai pristatė parodą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui
„GARUOZOS MŪŠIS. ŠALTINIAI IR INTERPRETACIJOS“ knygos pristatymas
Sausio 20 d. - vasario 24 d. Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje, Šiaulių „Aušros“ muziejuje, Kauno įgulos karininkų ramovėje, Biržų krašto muziejuje „Sėla“, Pasvalio krašto muziejuje, Vilniaus įgulos karininkų ramovėje, Duobelės kraštotyros muziejuje ir Vilniaus knygų mugėje 2018 vyko T. Baranausko knygos „GARUOZOS MŪŠIS. Šaltiniai ir interpretacijos“ pristatymo renginiai.
Plačiau skaitykite čia:
Svarbus žiemgalių mūšis buvo pamirštas
Istorikas Garuozos mūšiui suteikė reikšmingą vietą
Žiemgalą nepelnytai atidavėme latviams
Joniškyje ir Šiauliuose pristatyta knyga „Garuozos mūšis. Šaltiniai ir interpretacijos“
Joniškiečiams pristatyta knyga „Garuozos mūšis. Šaltiniai ir interpretacijos“
Išleista Tomo Baranausko studija, naujai interpretuojanti Žiemgaloje vykusių kovų reikšmę
2017
GARUOZOS MŪŠIS. ŠALTINIAI IR INTERPRETACIJOS
Vainikuojant Garuozos mūšio 730 m. sukaktį, asociacija Žiemių pradas "Simkala" kartu su Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi, išleido Tomo Baranausko studiją Garuozos mūšis. Šaltiniai ir interpretacijos. Knygoje nagrinėjamas Lietuvos istorijoje nepelnytai užmirštas 1287 m. kovo 26 d. įvykęs Garuozos mūšis ir jo istorinis kontekstas, o taip pat skelbiami šį mūšį aprašantys XIII–XVIII a. šaltiniai su vertimais į lietuvių kalbą. Autorius pateikia naują Garuozos mūšio ir 1279–1290 m. Žiemgaloje vykusių kovų interpretaciją, traktuodamas jas kaip Lietuvos istorijos dalį, ir kvestionuoja istoriografinį stereotipą, kad Garuozos mūšyje žiemgalių pasiekta pergalė nepakeitusi jų likimo, o 1290 m. Žiemgala neva buvusi užkariauta kryžiuočių. Knygoje pateikiami argumentai, rodantys, kad Garuozos mūšio ir po jo iki 1290 m. vykusių kovų dėka Vokiečių ordinas buvo priverstas pasitraukti iš Žiemgalos, o pusė istorinės Žiemgalos teritorijos iki šiol tebėra Lietuvos valstybės sudėtyje. Visa tai leidžia Garuozos mūšį suvokti, kaip vieną reikšmingiausių Baltijos kryžiaus žygių mūšių ir naujai pažvelgti į iki šiol menkai pažintą XIII a. paskutinio ketvirčio Lietuvos istoriją.
Garuozos mūšis: šaltiniai ir interpretacijos / Tomas Baranauskas. Joniškis: Joniškio istorijos ir kultūros muziejus / Žiemių pradas "Simkala", 2017. – 133, [1] p.: iliustr.
Rėmėjai:
Lietuvos kultūros taryba, A. Stankevičiaus IĮ "Juodasis ežys", Brėmeno universitetinė biblioteka (Vokietija).
Žiemgalos istorijos pėdsakais
2017 m. rugsėjo 10 d. Jelgavos G. Eliaso istorijos ir dailės muziejuje (Akadēmijas iela 10, Jelgava, LV 3001, Latvija) atidaryta paroda Žiemgalos istorijos pėdsakais, kurioje buvo eksponuojami į rinkinius "Žiemgalos aktai. Acta Semigalliae" ir "Sėlos aktai. Acta Seloniae" įtrauktų dokumentų fotokopijos, A. Slapšio tapybos darbai ant drobės Garuozos mūšio tematika, 2012-2017 m. "Paskutiniajam žiemgalių sukilimui ir Garuozos šilo mūšiui atminti" renginių bei žygių fotografijos, Garuozos mūšio 730 m. sukakties atminimo medalis, pašto ženklas ir kt.
Parodos rengėjai:
Žiemių pradas · Simkala ·
Žiemgalos-Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius
G. Eliaso Jelgavos istorijos ir dailės muziejus
"Paskutiniajam žiemgalių sukilimui ir Garuozos šilo mūšiui atminti / Kaujas Garozas silā un zemgaļu pēdējās sacelšanās piemiņai" lankstinukas su trumpu 1287 m. žiemgalių karinės kampanijos aprašymu lietuvių ir latvių k. Lankstinuko elektroninę versiją rasite čia:
GARUOZOS MŪŠIS / GAROZAS KAUJA 1287-2017
Garuozos mūšio 730 metų sukakčiai skirtas atminimo medalis. 40 mm skersmens, cinko-vario-nikelio lydinys, padengtas tamsinta bronza, vienpusis, 22 g, stovas medinis. Visos kopijos turi sertifikatą.
Istorinės atminties žygis
Balandžio 1-2 d. atkuriamosios istorijos entuziastai tradiciškai atminties žygiu "Iš piliakalnio į piliakalnį" paminėjo Paskutinįjį žiemgalių sukilimą ir Garuozos šilo mūšį.
Kovo 25 d. 14 val. Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje (Vilniaus g. 6) vyko konferencija, skirta Paskutiniojo žiemgalių sukilimo ir Garuozos mūšio 730 m. sukakčiai paminėti.
Specialus riboto tiražo pašto ženklas
730 m. Garuozos mūšio sukakties minėjimo proga, Latvijoje specialiu užsakymu išleistas riboto tiražo 0,50 € vertės pašto ženklas, skirtas mūšyje žuvusiam nežinomam žiemgalių karvedžiui.
Daugiau informacijos:
Garuozos šilo mūšis dėl Žiemgalos išlikimo – istorikai po truputį atgauna atmintį
Paminėtas paskutinysis žiemgalių sukilimas ir Garuozos šilo mūšis
Mūšio sukakčiai išleido medalį ir pašto ženklą
Žygis, skirtas Garuozos šilo mūšiui atminti
Konferencija, skirta „Paskutiniajam žiemgalių sukilimui ir Garuozos šilo mūšiui atminti“
Du nauji paveikslai Garuozos mūšio tematika
Du nauji Artūro Slapšio nutapyti paveikslai - "Garuozos šilo mūšis", 2016 m. ir "Kova arklidėse", 2017 m.
2016
Konferencija Viduramžių istorijos tema
Saulės mūšio vieta - istorijos politikos objektas
Rugsėjo 29 d. 11 val.
Radviliškio viešosios bibliotekos konferencijų salėje
Biržų laukas
1416 m. rugpjūčio 23 d. Vokiečių ordino Livonijos magistro laiške Ordino prokuratoriui, kuriame aprašyta žiemgališka Nogailių apygarda, yra pirmą kartą paminėtas Biržų vietovardis (Biržų laukas). Minint 600-ąsias šio paminėjimo metines, Biržų krašto muziejus "Sėla" bendradarbiaujant su asociacija · Simkala · visuomenei organizavo pažintinį gyvosios istorijos renginį Biržų laukas.
Plačiau apie renginį:
Gyvosios istorijos diena Biržuose
Kepdami elnią biržiečiai minės ypatingą sukaktį. Spėkite kokią!
Biržų laukas - gyvosios istorijos diena Biržuose
2015
Įgyvendinant projekto Žiemgala XIII a. dokumentuose tęstinumą 2015 m., dėmesys buvo sutelktas į rytinę Žiemgalos kaimynę - Sėlą. Į Sėlos rinkinį įtraukti aštuoni, savo turiniu ypač reikšmingi kultūriškai ir istoriškai artimam Sėlos kraštui dokumentai, originalo kalba, jų vertimu į lietuvių k. bei komentarais, publikuojami specialiai išleistame leidinyje Sėlos aktai. Acta Seloniae (sudarytojas Tomas Baranauskas), kuriame taip pat apžvelgiama Sėla XIII-XV amžiais bei pateikiamos dokumentų faksimilės. Pagamintos didelio formato fotokopijos įteiktos Kupiškio, Rokiškio, Anykščių, Biržų, Pasvalio ir Joniškio krašto muziejams.
Daugiau informacijos:
„Pasvalys ir Joniškis tampa viduramžių dokumentų leidybos centrais Lietuvoje“
Projektas „Žiemgala XIII a. dokumentuose“ - tęsinio pristatymas
Akimirkos iš "Sėlos aktų" pristatymo Anykščiuose ir Rokiškyje
Projekto „Žiemgala XIII a. dokumentuose“ tęsinio pirstatymas
Projektas tiems, kurie mažai težino apie sėlius
2014
2014 m. pabaigoje, asociacija Žiemių pradas · Simkala · įgyvendino projektą Žiemgala XIII a. dokumentuose, kurio tikslas - supažindinti visuomenę su istoriniais dokumentais, tiesiogiai susijusiais su Šiaurės Lietuvos regionais, kadaise priklausiusiais istorinei Žiemgalai, taip pažymint pirmojo Žiemgalos padalijimo (1254 m.) 760 atminimo metines. Projekto renginiuose Biržuose, Pasvalyje, Žeimelyje, Joniškyje, Akmenėje, Panevėžyje bei Kuršėnuose pristatyti svarbūs Žiemgalos žemių padalijimo aktai ir žemių aprašai, kurių originalai šiandien saugomi Latvijos, Lenkijos ir Vokietijos archyvuose.
Daugiau informacijos:
Žiemgala atgyja dokumentuose – Biržai sensta pusę amžiaus, Žagarė jaunėja
Istoriniai dokumentai pateikė intriguojančių detalių
Europos archyvai papildė Žiemgalos istoriją
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekoje – Žiemgalos dalybų akto kopijų pristatymas
Ar teisingai skaitome Žiemgalos istoriją?
Žiemgala XIII a. dokumentuose: Biržai paseno...
Žiemgalos dokumentuose - nauji faktai ir netikėti atradimai
Rugsėjo 27 d. prie Sidabrės piliakalnio, Vilkiaušio ir Sidabrės upelių santakoje, įgyvendinant Kalnelio kaimo bendruomenės "Sidabrė" projektą, po atviru dangumi surengta šventė, skirta Sidabrės 725 m. sukakčiai.
Žiemių pradas · Simkala · Žiemgalos būtovės paieškoje bei atkuriamosios istorijos kelyje, apimant laikotarpį nuo baltų genčių junginio susidarymo iki XIII a., oficialiai savo pirmuosius žingsnius žengia nuo 2011 09 01. Nelikdami abejingi savo senajai kultūrai, mes ir vėl "kaip šunys grįžtame prie savo vėmalų".
Nuoširdžiai dėkojame Joniškio istorijos ir kultūros muziejui, Pasvalio krašto muziejui, Pakruojo krašto muziejui "Žiemgala" bei Biržų krašto muziejui "Sėla", už bendradarbiavimą ir suteiktą galimybę naudotis šių muziejų archeologijos rinkiniais.
2012 m. pusčios žiemos sausį, · Simkala · Jūsų dėmesiui atveria langą virtualioje erdvėje, skirtą Senajai Žiemgalai.
Mus taip pat galite rasti Facebook socialiniame tinklalapyje.