VILNIAUS KNYGŲ MUGĖ 2018

Vilniaus knygų mugė 2018

    Vasario 24 d. "Garuozos mūšis. Šaltiniai ir interpretacijos" keliauja į Vilniaus knygų mugę 2018. Knygos pristatymas vyks 16 val., konferencijų salėje 3.2 (Lietuvos parodų ir kongresų centras "Litexpo", Laisvės pr. 5). Susitikime dalyvaus studijos autorius Tomas Baranauskas, Andrius Bitaitis, Darius Vičas, Tomas Sutkaitis.

VILNIAUS KNYGŲ MUGĖ 2018

Žiemgalos istorinė atmintis: XIII a. dokumentai ir Garuozos mūšis

Paroda Duobelėje

    Nuo sausio 25 d. Duobelės kraštotyros muziejuje (Brīvības iela 7, Dobele, Dobeles novads, Latvija) veikia paroda, kurioje eksponuojami į rinkinius "Žiemgalos aktai. Acta Semigalliae" ir "Sėlos aktai. Acta Seloniae" įtrauktų dokumentų fotokopijos, A. Slapšio tapybos darbai ant drobės Garuozos mūšio tematika, 2012-2017 m. "Paskutiniajam žiemgalių sukilimui ir Garuozos šilo mūšiui atminti" renginių bei žygių fotografijos, Garuozos mūšio 730 m. sukakties atminimo medalis, pašto ženklas ir kt.

    Vasario 9 d. renginyje, skirtame Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui, trumpai pristatyta T. Baranausko studija "GARUOZOS MŪŠIS. Šaltiniai ir interpretacijos". Paroda veiks iki kovo 3 d.

    Parodos rengėjai: Žiemių pradas · Simkala · , Žiemgalos-Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius ir Duobelės kraštotyros muziejus.

Lietuvos valstybės šimtmetį paminėjo Duobelėje

Duobelėje joniškiečiai pristatė parodą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui

http://dobelesmuzejs.weebly.com/jaunumi.html

„GARUOZOS MŪŠIS. ŠALTINIAI IR INTERPRETACIJOS“ knygos pristatymas

T. Baranausko knygos
„GARUOZOS MŪŠIS. Šaltiniai ir interpretacijos“
pristatymo renginiai:

Sausio 20 d. 12 val.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje (Baltoji sinagoga, Miesto a. 4A)

Sausio 20 d. 15 val.
Šiaulių „Aušros“ muziejuje (Chaimo Frenkelio vila, Vilniaus g. 74)

Sausio 27 d. 14 val.
Kauno įgulos karininkų ramovėje (A. Mickevičiaus g. 19)

Vasario 3 d. 11 val.
Biržų krašto muziejuje „Sėla“ (J.Radvilos g. 3)

Vasario 3 d. 14 val.
Pasvalio krašto muziejuje (P. Avižonio g. 6)

Vasario 4 d. 13 val.
Vilniaus įgulos karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13)

Vasario 9 d. 14 val.
Duobelės kraštotyros muziejuje (Brīvības iela 7)

Vasario 24 d. 16 val.
Vilniaus knygų mugėje 2018 (Lietuvos parodų ir kongresų centras "Litexpo", Laisvės pr. 5, 3.2 salė)

GARUOZOS MŪŠIS. ŠALTINIAI IR INTERPRETACIJOS

Garuozos mūšis. Šaltiniai ir interpretacijos

    Vainikuojant Garuozos mūšio 730 m. sukaktį, asociacija Žiemių pradas "Simkala" · kartu su Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi išleido Tomo Baranausko studiją "Garuozos mūšis. Šaltiniai ir interpretacijos". Knygoje nagrinėjamas Lietuvos istorijoje nepelnytai užmirštas 1287 m. kovo 26 d. įvykęs Garuozos mūšis ir jo istorinis kontekstas, o taip pat skelbiami šį mūšį aprašantys XIII–XVIII a. šaltiniai su vertimais į lietuvių kalbą. Autorius pateikia naują Garuozos mūšio ir 1279–1290 m. Žiemgaloje vykusių kovų interpretaciją, traktuodamas jas kaip Lietuvos istorijos dalį, ir kvestionuoja istoriografinį stereotipą, kad Garuozos mūšyje žiemgalių pasiekta pergalė nepakeitusi jų likimo, o 1290 m. Žiemgala neva buvusi užkariauta kryžiuočių. Knygoje pateikiami argumentai, rodantys, kad Garuozos mūšio ir po jo iki 1290 m. vykusių kovų dėka Vokiečių ordinas buvo priverstas pasitraukti iš Žiemgalos, o pusė istorinės Žiemgalos teritorijos iki šiol tebėra Lietuvos valstybės sudėtyje. Visa tai leidžia Garuozos mūšį suvokti, kaip vieną reikšmingiausių Baltijos kryžiaus žygių mūšių ir naujai pažvelgti į iki šiol menkai pažintą XIII a. paskutinio ketvirčio Lietuvos istoriją.

    Garuozos mūšis: šaltiniai ir interpretacijos / Tomas Baranauskas. Joniškis: Joniškio istorijos ir kultūros muziejus / Žiemių pradas "Simkala", 2017. – 133, [1] p.: iliustr.

Rėmėjai:

    Lietuvos kultūros taryba, A. Stankevičiaus IĮ "Juodasis ežys", Brėmeno universitetinė biblioteka (Vokietija).

"Garuozos mūšis. Šaltiniai ir interpretacijos" rėmėjai

Žiemgalos istorijos pėdsakais

Žiemgalos istorijos pėdsakais

    2017 m. rugsėjo 10 d. Jelgavos G. Eliaso istorijos ir dailės muziejuje (Akadēmijas iela 10, Jelgava, LV 3001, Latvija) atidaryta paroda, kurioje buvo eksponuojami į rinkinius "Žiemgalos aktai. Acta Semigalliae" ir "Sėlos aktai. Acta Seloniae" įtrauktų dokumentų fotokopijos, A. Slapšio tapybos darbai ant drobės Garuozos mūšio tematika, 2012-2017 m. "Paskutiniajam žiemgalių sukilimui ir Garuozos šilo mūšiui atminti" renginių bei žygių fotografijos, Garuozos mūšio 730 m. sukakties atminimo medalis, pašto ženklas ir kt.

    Parodos rengėjai: Žiemių pradas · Simkala · , Žiemgalos-Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius ir G. Eliaso Jelgavos istorijos ir dailės muziejus.

Plačiau skaitykite čia:

Jelgavoje joniškiečiai pristatė Žiemgalos istorijos ženklus

Joniškiečiai Europos paveldo dienas atidarė Jelgavoje

Velta izstādi 1287. gada Garozas kaujai

Izstāde “Atmiņu pēdas Zemgales vēsturē“

    "Paskutiniajam žiemgalių sukilimui ir Garuozos šilo mūšiui atminti / Kaujas Garozas silā un zemgaļu pēdējās sacelšanās piemiņai" lankstinukas su trumpu 1287 m. žiemgalių karinės kampanijos aprašymu lietuvių ir latvių k. Lankstinuko elektroninę versiją rasite čia:

GARUOZOS MŪŠIS / GAROZAS KAUJA 1287-2017

    Garuozos mūšio 730 metų sukakčiai skirtas atminimo medalis. 40 mm skersmens, cinko-vario-nikelio lydinys, padengtas tamsinta bronza, vienpusis, 22 g, stovas medinis. Visos kopijos turi sertifikatą.

    Kaina 13 €

    Parduodamų medalių kiekis ribotas.

    Balandžio 1-2 d. atkuriamosios istorijos entuziastai tradiciškai atminties žygiu "Iš piliakalnio į piliakalnį" paminėjo Paskutinįjį žiemgalių sukilimą ir Garuozos šilo mūšį.

    Kovo 25 d. 14 val. Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje (Vilniaus g. 6) vyko konferencija, skirta Paskutiniojo žiemgalių sukilimo ir Garuozos mūšio 730 m. sukakčiai paminėti.

Specialus riboto tiražo pašto ženklas

    730 m. Garuozos mūšio sukakties minėjimo proga, Latvijoje specialiu užsakymu išleistas riboto tiražo 0,50 € vertės pašto ženklas, skirtas mūšyje žuvusiam nežinomam žiemgalių karvedžiui.

Du nauji paveikslai Garuozos mūšio tematika

    Du nauji Artūro Slapšio nutapyti paveikslai - "Garuozos šilo mūšis", 2016 m. ir "Kova arklidėse", 2017 m.

Konferencija Viduramžių istorijos tema

Saulės mūšio vieta - istorijos politikos objektas

Rugsėjo 29 d. 11 val.

Radviliškio viešosios bibliotekos konferencijų salėje

Biržų laukas

    1416 m. rugpjūčio 23 d. Vokiečių ordino Livonijos magistro laiške Ordino prokuratoriui, kuriame aprašyta žiemgališka Nogailių apygarda, yra pirmą kartą paminėtas Biržų vietovardis (Biržų laukas). Minint 600-ąsias šio paminėjimo metines, Biržų krašto muziejus "Sėla" bendradarbiaujant su asociacija · Simkala · visuomenei organizavo pažintinį gyvosios istorijos renginį Biržų laukas.

Plačiau apie renginį:

Gyvosios istorijos diena Biržuose

Kepdami elnią biržiečiai minės ypatingą sukaktį. Spėkite kokią!

Biržų laukas - gyvosios istorijos diena Biržuose

Biržų žinios 2016 08 31

Biržų jubiliejus – su riterių kovomis, amatais ir vaišėmis

Į Biržus prieš 600 metų